Pan taxikář

5. listopadu 2018 v 19:40 | Lída Marková |  Pohádky
V jednom městě jezdívá zvláštní taxi. Taxi je auto, které si objednáš, aby tě odvezlo, kam si přeješ. Tohle taxi je zvláštní tím, že ho řídí pan taxikář, který má u sebe malého papouška. Papoušek postává na opěradle sedadla a dohlíží, aby vše v taxíku bylo, jak má být. Tenhle taxík totiž funguje trochu jinak. Pan taxikář nevozí zákazníky za peníze, ale za dobré skutky. Sveze jen toho, kdo udělal nějaký dobrý skutek anebo aspoň slíbí, že ho co nejdřív udělá.
Svezl třeba Markétku, která pomohla staré babičce s nákupní taškou. Svezl také pana Horáka, protože přispěl na útulek pro pejsky. A taky paní Bláhovou, která si z toho útulku vzala pejska domů. Svezl ale taky Martínka, když slíbil, že zítra pomůže sousedce s úklidem zahrady. Pan Novák zase slíbil darovat nepotřebné oblečení chudým lidem. Zkrátka dobrých skutků se našlo víc než dost.
Koho ale nesvezl byl ušatý kluk Standa. Proč? Standa nastoupil do taxíku a pan taxikář se ho zeptal, jaký dobrý skutek naposledy vykonal. Standa se usmál a bez váhání odpověděl "Snědl jsem nanuk a obal vyhodil do koše." "To není žádný dobrý skutek." zavrtěl hlavou pan taxikář "Vyhodit obal je povinnost. Zkus něco jiného." Standa se podrbal ve vlasech a spustil "Taky jsem v neděli umyl nádobí po obědě." tentokrát neodpověděl pan taxikář, ale barevný papoušek "Umyl, ale až po tom, co mu to maminka třikrát za sebou přikázala." "Tak víš co? Zkusíme vymyslet něco, co teprve uděláš a já tě svezu." nabídl pan taxikář chlapci. "Můžeš třeba vyvenčit pejska dědovi Mráčkovi, co už nemůže chodit." "Psy nemám rád." odfrkl Standa "Tak co kdybys daroval pár hraček, se kterými už si nehraješ chudým dětem?" ale Standa rázně zavrtěl hlavou "Svoje hračky nikomu dávat nebudu." pan taxikář si povzdechl a navrhl "Tak co kdybys nasypal zobání ptáčkům za oknem?" Standa ani nestačil odpovědět, předešel ho papoušek "Po těch střílí z praku. A před týdnem málem jednoho vrabce trefil" "Žalobníčku!" zašklebil se na papouška Standa, ale pan taxikář se zamračil "Tak jaký dobrý skutek vykonáš, abych tě mohl svézt?" Standa se zamyslel a pak řekl "Napíšu si domácí úkol, ten totiž píšu strašně nerad." pan taxikář smutně pokrčil rameny "Tebe svézt nemůžu. Nevíš vůbec, co je to dobrý skutek. Nechceš žádný vykonat, takže nemůžeš nikam jet." Standa se chtěl s panem taxikářem hádat, ale ten mu otevřel dveře a tak musel vystoupit. Chodil ulicemi a naštvaně kopal do kamínků. Jednou taky kopl do popelnice až se zakymácela a div nevysypala. Doma byl taky celý protivný a ani babičku, co přišla na návštěvu, pořádně nepozdravil.
Za pár dnů, když se Standa vracel ze školy, šel kolem malého papírnictví. Před ním stál kočárek, který tam nchala stát nějaká maminka, aby mohla nakoupit papíry a sešity, co potřebovala. Standa si kočárku nevšímal. Jednak proto, že ho nezajímal, jednak proto, že se mu rozvázala tkanička a musel si ji zavázat. Když si ji zavazoval, uviděl, jak se nad kočárek naklání holčička s dlouhými copy. Najednou sáhla do kočárku, něco malého z něj vytáhla, otočila se a šla dál jakoby nic. Z kočárku se v tu chvíli ozval strašný křik a Standa si všiml, že holčička s copy teď drží v ruce plyšového medvídka. Standa na nic nečekal a utíkal za ní. Holčička si toho všimla a začala před Standou utíkat. Naštěstí byl Standa rychlejší a dostihl ji. "Vrať toho medvídka!" poručil holčičce "Ani mě nenapadne." odsekla a ještě na něj vyplázla jazyk. Standa se ale nedal a medvídka jí z rukou rázně vytrhl. Vydal se s ním zpět ke kočárku, u kterého už stála mladá maminka a těšila své plačící miminko. "Myslím, že tohle je vaše." řekl Standa a natáhl k ní ruku s medvídkem. Mladá maminka se na Standu šťastně usmála a poděkovala mu "Jsi hodný chlapec. Toho medvídka má moje holčička nejraději." Standa se otočil a vydal se znovu na cestu domů. Najednou u něj zastavilo auto s nápisem TAXI. Otevřely se dveře a ozval se hlas papouška "Nasedat!" pak se vyklonil i pan taxikář, usmál se a pobídl Standu "Tak si sedni. Tohle byl moc pěkný dobrý skutek." jenže Standa jen zavrtěl hlavou "To nebyl žádný dobrý skutek. To byla povinnost. Krást se nemá." usmál se, zamával na pozdrav a vykračoval si to dál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama