Kouzelné plavky

1. listopadu 2018 v 18:56 | Lída Marková |  Pohádky
Dominik má trápení. Bojí se vody. Tedy ne té, co teče v koupelně z kohoutku ani té, co padá z dešťových mraků. Bojí se, když je voda všude kolem něj a on v ní má plavat. "Co to je za nesmysl?" zlobí se Dominik "Plavat mají ryby, od toho mají ploutve. Člověk má nohy, aby chodil po zemi." jenže ve škole s tímto názorem neobstojí. Každý týden v pátek mají plavání a do vody prostě musí. Dominik zkoušel přemluvit tatínka, aby ho z plavání omluvil, ale táta jenom řekl "Plavat se musíš naučit. Bude se ti to v životě hodit." a četl dál noviny.
Všechny děti ze třídy už plavat dovedou. A Béčáci taky. Dominik je Áčák. To znamená, že je ze třídy 2. A., kdežto Béčák Jirka, Dominikův nejlepší kamarád, je z 2. B. a diví se "Proč se vody bojíš? Vždyť plavání je super." Dominik se ale brání "Není super, když mi voda teče do nosu a do očí a potom prskám a kašlu." Jirka se jenom směje "Musíš přece zadržet dech, když se potápíš." "Ale já se nechci potápět." durdí se jeho kamarád a je rád, že mají další páteční trápení za sebou.
V pátek vždycky Dominik chodí ze školy na oběd k babičce. Babička je moc hodná a chápe všechny trable a starosti, se kterými se jí svěří. V pátek ho pokaždé vítá větou "Tak pojď, plaváčku, pojď si zlepšit náladu k babičce." jenže dnes Dominikovi babička náladu nezlepšila. Asi původně chtěla, ale nepovedlo se jí to.
"Mám pro tebe dárek." řekla a položila na stůl balíček. Dominik ho rozbalil a vytáhl z něj plavky. Div mu slzy do očí nevstoupily. "Babičko, proč mi dáváš plavky, když víš, jak plavání nenávidím?" ptá se nešťastně. Babička se ale jen usmívá, pohladí vnuka po hlavě a říká "Právě proto. Už se na to tvoje neštěstí nemůžu dívat. A tak jsem ti dala něco, co ti s tím pomůže." to už se Dominik neudrží a praští plavkami o zem "Jak mi mají asi pomoct obyčejné, pitomé plavky?" babička se nenechá vyprovokovat. Nezlobí se. Chápe, že je Dominik opravdu nešťastný a vysvětluje mu "Právě, že tyhle plavky nejsou vůbec obyčejné. Ani pitomé. Jsou kouzelné." Dominik nechápavě zamrká "Když si je oblečeš, budou tě nejen chránit, aby tě voda nespolka, ale budou navíc sami plavat, takže se už nebudeš muset trápit, že ti to nejde." "Plavky přece sami plavat nemohou." kroutí hlavou Dominik, ale plavky ze země sebere. "Vidíš ty proužky? Tak ty se právě postarají o to, aby ses ve vodě pohyboval... no jako ryba ve vodě."
Dominik už je velký a na kouzla nevěří. Je mu sice líto, že babičku zklamal, ale co má dělat? Plavat se prostě nikdy nenaučí a žádné plavky mu v tom nepomohou.
Za týden je zase pátek a zase plavání. Dominik se spolu s ostatními dětmi převléká a kouká, že mu maminka do batůžku dala nové pruhované plavky. V duchu se zasměje "To jsem na ta babiččina kouzla zvědav." A pak už musí do bazénu. Ostatní děti skáčou nadšeně do vody, jenom on by nejradši zůstal na suchu. "Dominiku, okamžitě do bazénu!" poručí nesmlouvavě učitel a tak Dominikovi nezbývá, než se ponořit. Už vidí, jak se mu zase nos naplní nepříjemně vodou, jak bude prskat a kuckat a neuplave ani tempo. Ale co to? Dominik se drží na hladině a dělá jakési pohyby. Kouká a vidí, že ostatní děti dělají naprosto ty stejné pohyby. "Dominiku, ty plaveš!" slyší vedle sebe Jirku. "Vážně? Jakto?" diví se Dominik a Jirka si smíchy sám nabere vodu do nosu "To se ptáš ty mě?"
Dominik opravdu začal plavat a dokonce i dobře. Najednou se vody nebojí a zkouší různé plavecké styly. "No vidíš, že ti to jde. A to bylo strachu." plácá ho na konci školního plavání po ramenou učitel.
Dominik uhání jak o závod k babičce. Ta ho vítá obvyklým "Tak pojď, plaváčku, pojď si zlepšit náladu." "Babi, já si vůbec náladu zlepšit nepotřebuju. Ty plavky jsou opravdu kouzelné." poskakuje nadšením vnouček a vyprávní, jak dnes všem v bazénu vytřel zrak. Dneska se mu nikdo nesmál. A taky už se mu nikdy smát nebude. Babička je ráda. Rádi jsou i maminka s tatínkem. Ale nejvíc rád je Dominik.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama